Для забезпечення підприємства ресурсами в ЕРП автоматизована підсистема Управління закупівлями. Система управління закупівлями і запасами в ЕРП забезпечує менеджерів, відповідальних за постачання, інформацією, необхідною для своєчасного прийняття рішень про поповнення запасів ТМЦ, для зниження витрат на закупівлі і чіткої організації взаємодії з постачальниками.
Для управління закупівлями в ЕРП передбачені різні можливості:
- підбір постачальників товарів,
- різні умови закупівель,
- підтримка різних схем прийому товарів від постачальника,
- різні варіанти формування замовлень постачальникам і контроль їх виконання,
- коректування й закриття замовлень постачальникам,
- моніторинг цін постачальників,
- оформлення поставки товарів,
- складання графіків поставок і графіків платежів.
Важливим моментом в підсистемі Управління закупівлями в ЕРП є те, що крім автоматизації закупівель від вітчизняних постачальників також є можливість вести облік імпортних закупівель, приймати товари на реалізацію та отримувати на збереження давальницьку сировину і матеріали. Для імпортних закупівель в програмі є можливість вести облік Митних декларацій, взаєморозрахунків з митницею і податків по розмитненню.
Крім цього в ЕРП є можливість вести реєстрацію розбіжностей між супровідними документами і фактично прийнятим товаром.
Для відображення попередньої домовленості про умови та строки поставки номенклатури що купується у постачальника, порядок і строки оплати в підсистемі ЕРП Управління закупівлями передбачено використання замовлень постачальникам. Замовлення постачальникам – інструмент, що дозволяє організувати процес закупівель і контролювати як виконання товарних зобов’язань постачальника, так і власних фінансових зобов’язань. Але використання Замовлень постачальникам в ЕРП не обов’язкова і може включатися або виключатися при необхідності.
Також в ЕРП передбачена робота бізнес-процесу узгодження Замовлення постачальникові до його відправки в роботу .
Для реєстрації умов закупівель передбачений елемент прикладного рішення – Угода про умови закупівель , використання якого дозволяє:
- вказати постачальника,
- визначити умови оплати (порядок оплати, етапи оплати, використання договорів),
- вказати термін поставки товарів – використовується для розрахунку передбачуваної дати поставки,
- задати варіант приймання товарів (виписка фінансових документів і реєстрація приймання товарів на склад розділені),
- вказати склад поставки товарів від постачальника і ін.
Для забезпечення потреб в закупівлі номенклатури: товарах, роботах і багатооборотної тари, а також для планування закупівель з урахуванням прогнозованого рівня складських запасів і зарезервованих ТМЦ на складах в ЕРП використовується обробка Формування замовлень за потребами.
Обробка підтрімує формування наступний замовлень :
- замовлення постачальнику
- замовлення на виробництво
- замовлення на зборку/розборку
- замовлення на переміщення
Обробка виконана в формі помічника з покроковим режимом роботи. Кроки обробки :
1. Відбір потреб
2. Налаштування способів забезпечення
3. Підтримка запасів
4. Забезпечення замовлень до відвантаження
5. Уточнення сформованих замовлень
При розрахунку рекомендованої до замовлення кількості по кожній номенклатурній позиції можуть враховуватися: поточні залишки, наявні замовлення на поставку і відвантаження, статистика споживання товару, встановлені норми підтримки запасу товару.
Для формування замовлень на закупівлю товарів на основі планових даних в системі реалізовано окреме робоче місце Формування замовлень постачальнику за планом.
Крім автоматизації самого процесу закупівель в ЕРП є можливість проводити аналіз:
- наслідків, до яких може привести невиконання замовлень постачальниками (до зриву якого клієнтського замовлення може привести недопоставка товарів або матеріалів)
- потреб складу і виробництва в товарах, готової продукції і матеріалах
- наскрізний аналіз і установка взаємозв’язків між замовленнями клієнтів і замовленнями постачальникам
Підвівши підсумки вищеописаного можна сказати, що підсистема Управління закупівлями в ЕРП надана широким функціоналом можливостей не тільки для менеджерів із закупівель, а й для керівного персоналу і дозволяє вибудувати ефективну систему управління закупівлями і запасами і провести автоматизацію закупівельної діяльності .